Żyto – czas na to!

Żyto – czas na to!

Szukasz informacji na temat siewu żyta ozimego?
Punkt dla Ciebie – dobre przygotowanie to podstawa.

Żyto poradzi sobie wszędzie tam, gdzie pszenica i pszenżyto radzą sobie kiepsko. To nie oznacza, że na tej uprawie możemy skupić się w mniejszym stopniu.

Po pierwsze – wybierz odmianę: populacyjną lub hybrydową. Znasz swoje grunty, wiesz czego się po nich spodziewać. Skontaktuj się z nami i opowiedz o tym. Pomożemy wybrać odmianę odpowiednią do stanowiska.

Po drugie – zaplanuj termin wysiewu. Optymalny to taki, który zapewni rozwój rośliny do pełni fazy krzewienia (BBCH25) przed zimą.

ziarno-zyta-mieszancowego-800x440

terminy-siewu-zyta

Obok prezentujemy mapkę, która obrazuje optymalny termin zasiewu w zależności od regionu. Termin wysiewu żyta hybrydowego można przyspieszyć o 3-5 dni.

Należy przyjąć zasadę, że im wcześniejszy jest czas siewu, tym norma wysiewu niższa. Im termin jest późniejszy od optymalnego, tym norma wysiewu wyższa.

Wczesny termin siewu ważny jest na lekkich glebach, bo roślina wytworzy wtedy wiele korzeni przybyszowych, co pozwali jej lepiej tolerować stres związany z niedoborem wody.

Zachęcamy do korzystania z kalkulatorów do obliczania ilości wysiewów, które są udostępniane na stronach internetowych przez hodowle roślin (wspominane już tutaj).

 

To nie wszystkie kwestie, jakie można poruszyć w temacie uprawy żyta. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, czekamy na Państwa w naszych sklepach.

Kalkulator norm wysiewu