Przygotować trawnik

Przygotować trawnik

Aby trawnik dobrze przezimował a wiosną można było się cieszyć piękną i zdrową darnią, należy jesienią odpowiednio o niego zadbać.

Jednym z głównych jesiennych zabiegów pielęgnacji darni jest jego wertykulacja, która polega na wyczesywaniu trawnika ostrymi drucianymi grabiami. Dzięki temu pozbywamy się chorych źdźbeł traw oraz filcu.

Aeracja trawnika to kolejny zabieg jaki należy wykonać jesienią. Zabieg ten polega na nakłuwaniu darni w celu poprawy wymiany gazowej. Dzięki temu do gleby dociera więcej tlenu.

Jesień to również dobry moment na dosiew ubytków w trawniku. Przed wysiewem należy zagrabić podłoże, wymieszać je z nową ziemią. Następnie wysiać nasiona, przykryć je cienką warstwą ziemi i ubić.

Aby cieszyć się zdrowym i pięknym trawnikiem, należy zadbać również o pH gleby. Optymalne pH dla traw wynosi od 6,0 do 7,0. Zbyt niskie pH gleby powoduje wyrastanie skrzypu polnego oraz mchu. Okres jesienno – zimowy to dobry moment na uregulowanie pH gleby.

Istotne jest też zapewnienie jesienią odpowiednich składników pokarmowych, aby trawa dobrze przezimowała a wiosną miała lepszy start. Do jesiennego nawożenia należy zastosować nawóz zawierający w swoim składzie fosfor i potas. Fosfor wpływa bowiem na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego a potas zwiększa odporność roślin na warunki stresowe, m.in. niskie temperatury.

W naszych punktach sprzedaży znajdą Państwo zarówno nasiona traw, jak i nawozy nadające się do jesiennego nawożenia trawników a także wapno niezbędne do uregulowania pH gleby.

Zapraszamy!