Wapnowanie w ogrodzie.

Wapnowanie w ogrodzie.

Aby poprawić właściwości oraz żyzność gleby należy wykonać zabieg wapnowania. Większość gleb w Polsce ma odczyn kwaśny, a przewaga roślin toleruje ziemię od lekko kwaśnej do lekko zasadowej (pH między 5,5 – 7).

Wapnowanie, czyli inaczej odkwaszanie gleby, poprawia strukturę gleby, zwiększa jej przewiewność i wchłanialność wody. Zbyt kwaśna ziemia ogranicza wzrost roślin, stają się one rzadkie i wiotkie, zaczynają rozwijać się grzyby i pleśnie a gleba zaczyna porastać mchem. Nieprawidłowe pH gleby powoduje też ograniczone pobieranie i przyswajanie przez rośliny pozostałych składników pokarmowych.  

  • Wapno pod wszystkie rośliny?

Pamiętajmy, że nie wszystkie rośliny „lubią” odkwaszoną glebę. Rośliny kwasolubne, do których należą m.in. borówki, maliny, agrest, rododendrony, azalie, hortensje, magnolie, rośliny wrzosowate, wiele krzewów iglastych, paprocie itp. dobrze czują się w kwaśnej glebie (pH 4,5-5,5). Bardzo kwaśną glebę akceptują jedynie rośliny wrzosowate (pH poniżej 4,5).

  • Wapno tylko do zabiegu wapnowania?

Wapno można również wykorzystać do bielenia drzew i krzewów. Zabieg ten jest również istotny i powinien być wykonywany w ogrodzie. Dzięki temu zabezpieczamy rośliny przed przemarzaniem oraz powstawaniem pęknięć, które powodują obniżenie odporności roślin na choroby i szkodniki. Pęknięcia powstają na skutek nagrzewania kory w ciągu dnia a następnie gwałtownym spadkiem temperatury w nocy.

W wyborze odpowiedniego rodzaju wapna oraz ustaleniu jego dawki pomogą nasi sprzedawcy. Udzielą porad w jaki sposób, kiedy oraz jakie rośliny w ogrodzie należy wapnować.

W naszej ofercie znajdą Państwo wapna w opakowaniach o różnej wielkości: 1 kg, 3 kg, 5 kg, 25 kg.

Zapraszamy!