Wiosenne nawożenie

Wiosenne nawożenie

Dla roślin wiosna to czas intensywnego wzrostu. W tym okresie potrzebują one dużej ilości składników odżywczych, ponieważ w trakcie wegetacji pobierają ich najwięcej.

Najwięcej korzyści w wyniku nawożenia można osiągnąć poprzez:

-dokładne poznanie wymagań pokarmowych i potrzeb nawozowych roślin,

-odpowiednie dobranie dawki składników pokarmowych dostarczanych roślinom,

-ograniczenie do minimum strat składników pokarmowych z nawozów i gleby w wyniku wymywania.

Które składniki są najważniejsze?

Najważniejszym składnikiem dla roślin jest azot, który ma za zadanie regenerację osłabionych po zimie plonów oraz lepsze ukorzenienie roślin.

Zboża ozime wykazują zapotrzebowanie również na siarkę, która wpływa na lepsze pobieranie i wykorzystanie azotu przez rośliny, co zwiększa skuteczność i wydajność nawożenia azotem.

W przypadku plantacji zbóż płytko ukorzenionych warto dostarczyć wapń oraz magnez. Składniki te pozwolą roślinom na szybką regenerację systemu korzeniowego.

Wiosna to dobry czas na uzupełnienie niedoboru potasu i fosforu. Potas odpowiada za gospodarkę wodną roślin, natomiast fosfor pełni funkcje budulcowe.

Poza podstawowymi składnikami warto dostarczyć pozostałe mikro- i makroelementy, tj.: sód, bor, kobalt, miedź, żelazo, mangan, molibden, cynk, które pełnią istotne funkcje w roślinie.

Prawidłowe i racjonalne nawożenie wpływa na wzrost i jakość plonu oraz żyzność chemiczną gleby.

Warto zadbać o wysokość swoich plonów dzięki odpowiedniemu nawożeniu mineralnemu.

Zapraszamy do naszych sprzedawców, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego nawozu oraz w dobraniu odpowiedniej dawki składników pokarmowych dostarczanych roślinom.

 

62 721 53 00 Zduny

62 722 78 83 Krotoszyn