Jesienne dokarmianie pszenicy i rzepaku

Jesienne dokarmianie pszenicy i rzepaku

Które gleby potrzebują magnezu i siarki?

Większości gleb w Polsce brakuje magnezu. Szczególnie duże niedobory występują na glebach lekkich i kwaśnych. Również na glebach, na których stosuje się duże dawki potasu lub odpowiednio wapnowanych może nastąpić zjawisko antagonizmu (wypierania jednego składnika drugim z kompleksu sorpcyjnego). Taka zależność zachodzi pomiędzy magnezem a potasem lub wapniem.

Fazy wzrostu roślin a potrzeby magnezowe

 

Magnez odgrywa ważną rolę w tworzeniu chlorofilu i procesie fotosyntezy. Również wszystkie organy magazynowe rośliny (korzeń, bulwa, ziarno) w znaczy stopniu mogą odczuć jego brak. Tylko dobrze rozbudowany system korzeniowy umożliwia wiosną optymalny wzrost i stanowi idealną ochronę przed stresem związanym z suszą.

Siarka razem z magnezem na jesień

 

Dobre zaopatrzenie w siarkę umożliwia efektywne wykorzystanie azotu i odpowiedni rozwój roślin już jesienią. Połączenie magnezu i siarki w formie rozpuszczalnej w wodzie i tym samym szybko dostępnej dla rośliny to doskonałe rozwiązanie.

Niedobory magnezu w pszenicy objawiają się paciorkowatym przebarwieniem
Niedobory siarki jesienią w rzepaku

Jakie środki najlepsze?

W przypadku doraźnego niedoboru magnezu i siarki, optymalne zaopatrzenie w te składniki jesienią możliwe jest przy zastosowaniu nawożenia dolistnego. Stosowanie dolistnego siarczanu magnezu pozwala roślinom na natychmiastowe pobranie magnezu i siarki, niezależnie od warunków glebowych. Stosowane składniki dostępne są dla roślin bez względu na typ i odczyn gleby. Forma siarczanowa składników zapewnia ich łatwą rozpuszczalność.

Pomocy w wyborze środków dolistnych, ustaleniu dawek w zależności od rodzaju uprawy oraz wszelkich informacji udzielają Sprzedawcy.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego oraz wizyt w naszych sklepach:

62 721 53 00  Zduny
62 722 78 83  Krotoszyn