Kukurydza

Kukurydza

Wyzwania w uprawie.

Kukurydza w naszym kraju jest w strukturze upraw bardzo popularną rośliną.

Uprawiana jest przede wszystkim z przeznaczeniem na ziarno i wysokoenergetyczne pasze objętościowe dla zwierząt gospodarskich.

Materiał siewny kukurydzy należy kupować co roku, ponieważ wysianie nasion z własnej reprodukcji nie przynosi dobrych efektów. Spowodowane jest to przez efekt heterozji. Rośliny z pierwszego pokolenia powstałego ze skrzyżowania form rodzicielskich charakteryzują się wybujałością, czyli heterozją, która w kolejnym pokoleniu nie występuje. Rośliny tracą wybujałość i dają małe plony.

Coroczny zakup materiału siewnego kukurydzy daje to plantatorom wiele możliwości. Nabywanie nasion co roku to okazja, by dobierać odmiany do swoich bieżących potrzeb (klasa gleby, na której w tym roku planujemy uprawę, kierunek użytkowania, itp.).

Na co zwracać uwagę wybierając odmianę kukurydzy?

Ważnym punktem w procesie wybierania odmiany jest po prostu określenie kierunku użytkowania, czyli na co chcemy przeznaczyć rośliny – na ziarno czy na kiszonkę?

Po określeniu udziału w strukturze upraw (czyli na ilu hektarach planujemy wysiew kukurydzy) warto określić na jakich glebach będzie prowadzona uprawa – lekkich, cieżkich czy mozaikowatych?

Warto zwrócić uwagę na liczbę FAO, czyli szybkość dojrzewania roślin.
Liczba FAO to wskaźnik wczesności odmian. Oznacza długość okresu wegetacyjnego potrzebnego do osiągnięcia odpowiedniego poziomu suchej masy. Ten wskaźnik ustala COBORU i na jego podstawie rekomenduje odmiany do odpowiednich regionów kraju.

Zdrowotność, czyli odporność na choroby (np. fuzariozy), wyleganie oraz podwyższona tolerancja niekorzystnych warunków pogodowych i glebowych to kolejne czynniki, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odmiany. Pozwalają osiągać wysokiej jakości plony przy dobrej ekonomice produkcji.

Na co zwracać uwagę przy kupnie materiału siewnego kukurydzy?

Szeroka i bogata w odmiany oferta materiału siewnego kukurydzy jest pozornym ułatwieniem dla plantatora, który w momencie wyboru odmiany stawia na szali prawie całą opłacalność swojej produkcji.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, by nabywać materiał siewny w sprawdzonych miejscach, ponieważ daje to gwarancję, że nasiona są pełnowartościowe i kwalifikowane. Poza tym można liczyć na fachową poradę w wyborze odmiany, by jak najlepiej dopasować ją do profilu gospodarstwa.

Wybór odmiany to nie wszystko! Uprawa wymaga odpowiednich zabiegów agrotechnicznych zarówno przed wysiewem jak i w czasie wegetacji.

Kiedy, czym i jak je przeprowadzić?

Zapraszamy do kontaktu.

Nasi pracownicy pomogą poprowadzić uprawę kukurydzy, począwszy od wyboru materiału siewnego poprzez odpowiedni dobór środków do produkcji roślinnej aż po materiały do zakiszania lub sprzedaży ziaren do skupu.

  • Zduny, ul. Towarowa 1
    Tel. 62 721 53 00,
  • Krotoszyn ul. Zamkowy Folwark 11
    Tel. 62 722 78 83