Nawożenie pogłówne buraka cukrowego

Nawożenie pogłówne buraka cukrowego

Burak cukrowy jest rośliną, która wykazuje duże zapotrzebowanie na azot i potas. Dlatego plantator powinien zadbać o odpowiednią podaż tych pierwiastków w okresie wzrostu roślin.

Azot w uprawie buraka stosuje się standardowo w dwóch partiach – przedsiewnej (2/3 dawki całkowitej) oraz resztę w pogłównej.

Najczęściej azot stosuje się w fazie 4. liścia – czyli wtedy, gdy zapotrzebowanie rosnącej roślin na ten pierwiastek jest bardzo duże. Należy pamiętać, że nawóz należy podać najpóźniej do fazy 8. liścia, czyli do około połowy czerwca.

Zbyt duże dawki oraz zbyt późne podanie azotu może pogorszyć jakość korzeni poprzez stymulację do wzrostu liści oraz w konsekwencji obniża plon cukru. Dlatego powinno się zastosować dawkę nie większą niż 50 kg N/ha.

 

Jaki nawóz zastosować?

Do pogłównego nawożenia buraka najczęściej wykorzystuje się saletrę amonową. Ta forma azotu z jonami amonowymi i azotanowymi jest szybko pobierana i dobrze przyswajana przez rośliny. Najlepsze nawozy azotowe, które z powodzeniem można stosować pogłównie, to w kolejności: saletra wapniowa, saletra amonowa i saletra amonowo-wapniowa.

 

Po więcej informacji na temat nawożenia buraka cukrowego zapraszamy do sklepów w Zdunach lub Krotoszynie oraz do kontaktu telefonicznego (62 721 53 00 oraz 62 722 78 83).