Siarka –

Siarka –

Rzepak ozimy to siarkolubna roślina, która do prawidłowego rozwoju potrzebuje spore ilości tego pierwiastka.

Siarka to pierwiastek budulcowy białka, wpływa na efektywniejsze działanie azotu oraz na jakość plonu i zawartość oleju w nasionach. Siarka zwiększa odporność roślin na choroby oraz szkodniki.

Rośliny w głównej mierze pobierają siarkę przez system korzeniowy, dlatego powinna być ona przede wszystkim dostarczona doglebowo przed siewem. W związku z tym, że siarka przez zimę jest wymywana z gleby,  wiosną również powinna być dostarczona poprzez zastosowanie nawozów zawierających w swoim składzie dobrze rozpuszczalną i przyswajalną siarkę.

Niedobór siarki widoczny jest na młodszych liściach, stają się one wąskie i małe. Liście zmieniają barwę na jasnozielony lub żółty a przy silnym niedoborze przybierają kolor fioletowy lub czerwonawy. W późniejszym okresie wegetacji przy niedoborze siarki można zaobserwować bielenie się kwiatków oraz zawiązywanie mniejszych liczby łuszczyn.

Nawozić siarką należy z umiarem, gdyż zbyt duża dawka może zaszkodzić roślinom oraz glebie. Przekroczenie dawki zakwasza glebę oraz pogarsza wartość plonu.

Rzepak optymalnie zaopatrzony w siarkę daje większy plon, dlatego warto zadbać o to, aby go roślinie nie zabrakło.

Nawozy, które w swoim składzie zawierają siarkę, są dostępne w naszych punktach sprzedaży. Nasi doradcy pomogą w wyborze odpowiedniego nawozu oraz w ustaleniu jej dawki. Zapraszamy!