Zwalczanie chwastów

Zwalczanie chwastów

Utrzymanie plantacji buraków bez chwastów jest bardzo ważne, zwłaszcza w okresie od wschodów do zakrycia międzyrzędzi, gdyż w początkowym okresie wegetacji mają one powolny wzrost i są słabym konkurentem wobec chwastów. Chwasty zabierają burakom światło, składniki pokarmowe i wodę, są żywicielami chorób i szkodników, dlatego tak istotne jest ich skuteczne zwalczenie.

Zabiegi herbicydowe w burakach stosuje się w systemie dawek dzielonych. Zazwyczaj są wykonywane trzykrotnie w krótkich odstępach czasu. Dzielony zabieg  ma na celu zastosowanie mniejszych dawek herbicydu. Jest to najlepszy sposób na trwałe i skuteczne zwalczenie chwastów.

Do najczęściej występujących chwastów w uprawie buraka cukrowego należą: komosa biała, przytulia czepna, rdest ptasi i plamisty, gwiazdnica pospolita, szarłat szorstki, tasznik pospolity, rumian polny, maruna bezwonna, ostrożeń polny, bratek polny, samosiewy rzepaku.

Skuteczność wykonanego zabiegu zależy od:

-gatunków chwastów występujących w uprawie,

-zastosowanej substancji aktywnej,

-dawki zastosowanego herbicydu,

-terminu wykonania zabiegu,

-warunków klimatycznych.

Ze względu na występowanie różnych gatunków chwastów należy zastosować kilka substancji aktywnych w celu skutecznego ich zwalczenia.

W rozpoznaniu rodzaju chwastów i w wyborze odpowiedniego herbicydu oraz ustaleniu jego dawki pomogą nasi sprzedawcy. Zapraszamy!

Środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z etykietą.