Monitoruj uprawy rzepaku!

Monitoruj uprawy rzepaku!

W fazie tworzenia się pąków kwiatowych w rzepaku zaczyna pojawiać się chowacz podobnik. Ten nieduży chrząszcz może przyczynić się do sporych strat w uprawie.

Samica składa jaja  wewnątrz łuszczyny, do której dostaje się przez wydrążenie otworów a larwy, które wylegną się po kilku dniach, zjadają zawiązki nasion. Przez powstałe w łuszczynach otwory może dostawać się woda, skutkując ich gniciem oraz porażaniem przez grzyby chorobotwórcze m.in. szarej pleśni czy czerni krzyżowej. Uszkodzenia łuszczyn, spowodowane przez chowacza podobnika, są wykorzystywane przez pryszczarka kapustnika do składania jaj.

Uszkodzona łuszczyna:

-jest zdeformowana,

-przedwcześnie żółknie,

-pozostaje zamknięta.

Istotna jest lustracja upraw w celu określenia progu szkodliwości. Analizę należy przeprowadzać w różnych punktach plantacji. W każdym z nich trzeba sprawdzić po 10 roślin, strząsając szkodniki na dużą, białą kartkę papieru.

Po stwierdzeniu obecności chowacza podobnika należy wykonać zabieg z wykorzystaniem insektycydów*, aby nie dopuścić do uszkodzeń rzepaku.

*Środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z etykietą. Przeprowadzając zabieg insektycydami na kwitnącej plantacji, szczególną uwagę należy zwrócić na owady zapylające!

Zapraszamy do naszych sprzedawców, którzy pomogą w wyborze właściwego środka oraz ustaleniu odpowiedniej dawki!