Opóźniony siew

Opóźniony siew

Zmieszczenie się w optymalnym terminie agrotechnicznym siewu dla pszenicy podanym przez IUNG (ryc. obok) jest jednym z najważniejszych warunków poprawnie prowadzonej agrotechniki.

W bieżącym roku w konsekwencji długich żniw i deszczowej pogody w ostatnich dwóch miesiącach wielu rolników musi przeprowadzić wysiewy z opóźnieniem.

Niestety, opóźniony siew nie daje gwarancji, że rośliny odpowiednio wzrosną i silnie się ukorzenią. Mogą być przez to bardziej narażone na stresy związane z temperaturami, okresowymi niedoborami wody, brakiem składników pokarmowych.

Jak przygotować się do siewu?

Aby zapewnić roślinom dobry rozwój wiosną, należy umożliwić im dobre przezimowanie. Dlatego wybierając odmianę na późny siew, należy zwrócić uwagę na jej zimotrwałość.

Jeśli nie odmiany ozime, to… jare?

Przewódki. Odmiany przewódkowe pszenicy to odmiany pszenicy jarej, które można zasiać jesienią. Charakteryzują się wysoką mrozoodpornościa. W porównaniu z odmianami jarymi wysiewanymi wiosną wykazują się dobrym plonowaniem. Zagrożeniem dla tej alternatywy w opóźnionym siewie są bezśnieżne zimy.

Siejesz późno – starannie uprawiasz!

Buraki cukrowe i kukurydza na ziarno to najczęstsze przedplony dla późno sianej pszenicy. Na przygotowanie stanowiska poprzez przedsiewny wysiew nawozów nie pozostaje zbyt wiele czasu. Jednak warto zasilić glebę w fosfor i potas. Nie należy stosować nawozów azotowych, ponieważ rośliny mogą się nadmiernie rozkrzewić, co utrudni im przetrwanie zimy.

Jakie działania podjąć?

Służymy radą w wyborze odmiany pszenicy na opóźnione zasiewy oraz pomocą w doborze nawożenia.

Zapraszamy do kontaktu:

  • Zduny 62 721 53 00
  • Krotoszyn 62 722 78 83

Zapytaj sprzedawcę o nasz nowy nawóz Holist Agro PK 12:36.

Produkt dostępny wyłącznie w ofercie „BLENDING” sp. z o.o.